News
Here's a rundown of U.S. Mint production costs from the government's latest fiscal year. Each penny costs nearly 4 cents — or $0.0369, to be exact — for the U.S. Mint to make and distribute.
Some results have been hidden because they may be inaccessible to you
Show inaccessible results